DİSTONİ

Pazartesi – Cumartesi

Çalışma günleri
  • Detaylı bilgi ve randevu için
    0212 453 48 72 – 73 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.
Distoni vücudun farklı bölgelerinde istemsiz kasılmalar ve bükülmeler ile karakterize bir hastalıktır. Bu kasılma vücudun herhangi bir bölgesini etkileyebilir. Sıklıkla tek bir bölge etkilenir. Etkilenen bölge tiplerine göre çeşitleri mevcuttur:
Servikal Distoni
Boyun kaslarındaki kasılmalar başın bir yöne anormal olarak dönmesine veya eğilmesine neden olur sıklıkla başta titreme ve sıçrama hareketleri ile birliktedir.
Blefarospazm
Hemifasiyal spazm
Oromandibuler Distoni
Spazmodik Distoni
Jeneralize Distoni
Uğraş Distonisi

Distoninin Nedeni Nedir?

Distoninin birçok farklı nedeni vardır. Bazı hastalarda distoni bu hastalığa yol açan bir geni taşıdıkları için ortaya çıkar. Diğer bir hasta grubunda ise ortaya çıkan distoninin nedeni beyin hasarı, enfeksiyon, bir ilaç ya da madde maruziyeti olabilir. Bazı kişilerde distoni yazı yazma (yazıcı krampı), müzik aleti çalma (müzisyen distonisi) gibi tekrarlayıcı aktivitelere bağlı olarak yıllar sonra ortaya çıkabilir. Ancak birçok distoni hastasında belirgin neden bulunamaz.

Tedavisi var mı?

Distoni tedavi edilebilir bir hastalıktır. Çeşitli ilaç tedavileri ile kısmi rahatlama sağlamak mümkündür. Distonisi olan bazı hastalar Botulinum toksin enjeksiyonlarından fayda görür. Botulinum toksin enjeksiyonları aşırı kasılmaya neden olan kasları yatıştırır ve yılda üç dört kere tekrarlanır. Bu enjeksiyonlar tıbbi uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

İlaçlar ve toksin enjeksiyonları yeterli fayda sağlayamadığında cerrahi seçeneği gündeme gelir. Merkezimizde büyük başarıyla gerçekleştirilen Derin Beyin Stimülasyonu

(DBS-Beyin Pili Yerleştirilmesi) ile pek çok tedaviye cevap vermeyen distoni hastaları tekrar sağlıklarına kavuşabilmekte, hareket sorunlarından ve distoniye bağlı ağrılardan kurtulabilmektedir.

Missing Consumer Key - Check Settings