Parkinson’un Dünya Devleri Türkiye’de

Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), dünyaca ünlü hekimlerle iş birliği yapmaya devam ediyor. PARMER’in, yeni teknolojilere ev sahipliği yapması ve genç hekimlerin Parkinson ve Hareket Bozuklukları alanında önemli isimlerle bir araya gelip deneyim kazanabilecekleri bir merkeze dönüşmesi hedefiyle, dünyaca ünlü Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Andres Lozano ile yapılan anlaşmanın hemen ardından Toronto Üniversitesi Nöroloji Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Alfonso Fasano ile de yeni bir protokole imza atıldı.

 

2018 yılından bu yana Medipol Sağlık Grubu çatısı altında, Parkinson ve Hareket Bozuklukları alanında hizmet sunan Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz günlerde hareket bozuklukları hastalıklarının tedavisindeki önemli isimlerden, Toronto Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Geçmiş Dönem Başkanı Prof. Dr. Andres Lozano ile bir protokole imza attığını duyuran PARMER, son olarak, aynı Üniversite’nin Nöroloji Bölümünde öğretim görevliliğini yürütmekte olan Prof. Dr. Alfonso Fasano ile yeni bir iş birliği gerçekleştirdi.

Avrupa Nörolojik Dernekleri Federasyonu tarafından çalışmaları ile en fazla dikkat çeken genç araştırmacılara verilen Andrea Bocelli Ödülü’nün de sahibi olan Prof. Dr. Fasano’nun araştırma ilgi alanları arasında Parkinson hastalığı fenomenolojisi, nörofizyolojisi ve tedavisi; tremor, distoni ve diğer hareket bozukluklarının tedavisi, infüzyon pompaları ve derin beyin stimülasyonu yer alıyor. 2012 yılında Roma Katolik Üniversitesi’nden “En İyi Doktora Tezi Ödülü” almış olan Prof. Dr. Fasano, imzalanan söz konusu protokol ile PARMER ekibi ile birlikte bir yandan hastalara sunulacak yeni teknolojilere eşlik ederken diğer yandan da hareket bozuklukları ile fonksiyonel beyin cerrahisinde bilgi ve deneyimlerini arttırmaya çalışan, genç beyin cerrahları ve nörologlar ile belirli dönemlerde deneyimlerini paylaşacak.

“Ekibimiz giderek büyüyor”

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Gazi Yiğitbaşı, “Medipol Sağlık Grubu olarak, yakın bir gelecekte İstanbul’da, dünyada eşi benzeri olmayan bağımsız bir “Uluslararası Nöromodülasyon ve Hareket Bozuklukları Merkezi” binasında hizmet sunmaya hazırlandığımız haberini paylaşmıştık. Bugün burada, ekibimizin de giderek büyüdüğüne hepimiz beraber şahit oluyoruz. İmzaladığımız protokoller çerçevesinde Parkinson ve hareket bozuklukları alanındaki uluslararası çalışmalarımız ve akademik iş birliklerimiz devam edecek.” dedi.

“Ses getirecek projelere imza atacağız”

PARMER ekibinin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Prof. Dr. Alfonso Fasano, “Parkinson ve hareket bozuklukları alanında yaptıkları çalışmalar ile PARMER oldukça dikkat çeken; aynı İstanbul gibi, Doğu ile Batı’yı buluşturan çok başarılı bir merkez. Yapılan bu iş birliği sayesinde Türkiye’de üst ihtisas yapmak isteyen Türk ve yabancı genç beyin cerrahları ve nörologlar ile bir araya gelecek olmanın heyecanı içindeyim. Bu ekibin bir parçası olmaktan; Toronto Üniversitesi’nde omuz omuza çalıştığımız değerli meslektaşım Prof. Dr. Andres Lozano ve PARMER’in değerli hekimleri ile birlikte başarılı çalışmalara, ses getirecek projelere imza atacağımızdan kuşkum yok.” dedi.

Prof. Dr. Alfonso Fasano Hakkında

300’den fazla bilimsel makale ve kitap bölümü yazarı olan Prof. Dr. Alfonso Fasano, İtalya’nın Roma Katolik Üniversitesi’nden 2002 yılında mezun oldu ve 2007’de nöroloji ihtisasını tamamladı. Almanya’nın Kiel Üniversitesi’nde 2 yıl süren bir bursun ardından, Roma Katolik Üniversitesi’nde nörobilim alanından doktorasını aldı. 2013 yılında Toronto Western Hastanesi’ndeki Hareket Bozukluğu Merkezi’ne katıldı ve burada hareket bozuklukları için cerrahi programının ortak direktörü olarak görev yapmaya başladı. Aynı zamanda Toronto Üniversitesi’nin Nöroloji Bölümü’nde Profesör olan Fasano, Krembil Araştırma Enstitüsü’nde klinik araştırmacıdır. Ödüllerinden bazıları arasında 2009’da Avrupa Nöroloji Dernekleri Federasyonu tarafından verilen “Genç Araştırmacılara Andrea Bocelli Ödülü” ve 2012’de Roma Katolik Üniversitesi’nde “En İyi Doktora Tezi Ödülü” bulunmaktadır.

Başlıca ilgi alanları hareket bozukluklarının ileri teknoloji ile tedavisi (infüzyon pompaları ve nöromodülasyon), patofizyoloji, titreme ve yürüme bozukluklarının tedavisi olan Prof. Dr. Fasano, Hareket Bozuklukları Dergisi’nin “Boşluklar ve Tartışmalar” bölümünün eş editörü, Annals of Neurology, Hareket Bozuklukları Dergisi, Hareket Bozuklukları Klinik Uygulaması ve Parkinsonizm ve İlgili Bozukluklar dergilerinin yayın kurulu üyesidir. Aynı zamanda birçok klinik araştırmanın baş araştırmacısıdır.