Parkinson ve Hareket Bozuklukları Alanında Türkiye Yeni Yüzyıla Hazır

Medipol Sağlık Grubu çatısı altında 2018 yılından bu yana hizmet sunan Parkinson ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER) ile hareket bozuklukları hastalıklarında uzman dünyaca ünlü Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Andres Lozano yeni bir protokole imza attı. Söz konusu protokol çerçevesinde Prof. Dr. Lozano, eğitim, araştırma, tanı ve tedavi merkezi PARMER’de bir yandan hastalara sunulacak yeni teknolojilere eşlik edecek bir yandan da hareket bozuklukları ile fonksiyonel beyin cerrahisinde bilgi ve deneyimlerini arttırmaya çalışan, bu konuda Türkiye’de üst ihtisas yapmak isteyen Türk ve yabancı genç beyin cerrahları ve nörologlar ile belirli dönemlerde deneyimlerini paylaşacak.

Medipol Sağlık Grubu çatısı altında komşu ülkeler ve yakın coğrafya içerisinde Parkinson ve Hareket Bozuklukları alanında bir ilk olarak, “Mükemmeliyet Merkezi” sıfatı kazanarak 2018 yılında hizmet sunmaya başlayan PARMER, dünyaca ünlü hekimlerle iş birliği yapmaya devam ediyor. Son olarak, Fonksiyonel Nöroşirurji ve hareket bozuklukları hastalıkları için yeni tedavilerin geliştirilmesine odaklanan ve bu konudaki akademik çalışmaları ile öne çıkan Toronto Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Başkanı Prof. Dr. Andres Lozano ile 20 Kasım tarihinde İstanbul Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde imzalanan protokol ile PARMER’in bir yandan Hareket bozuklukları tedavisinde uygulamaya alınacak yeni teknolojilere ev sahipliği yapması diğer yandan da genç hekimlerin dünya devi uzman isimlerle buluşabildiği ve deneyim kazanabildikleri bir arena yaratılması hedefleniyor.

“Bu bir başlangıç”

İmza töreninde konuşma yapan ve yüzüncü yılında sağlık sektöründe Türkiye’nin global bir marka olduğuna dikkat çeken Medipol Mega Üniversite Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Gazi Yiğitbaşı, söz konusu protokol ile Parkinson başta olmak üzere Hareket bozuklukları alanında bir ilke imza attıklarını belirtti ve “Bugün burada atılan adım aslında bir başlangıç… Medipol Sağlık Grubu olarak, yakın bir gelecekte İstanbul’da, dünyada eşi benzeri olmayan 2 bin metrekarelik bir binada bağımsız bir “Uluslararası Nöromodülasyon ve Hareket Bozuklukları Merkezi” binasında hizmet sunmaya hazırlanıyoruz…Binanın hazırlıkları sürerken PARMER, İstanbul Acıbadem’de yer alacak yeni hastanemizde uluslararası çalışmalarına devam edecek” dedi.

“Bilgi ve Deneyim Paylaştıkça Çoğalıyor”

Törende konuşma yapan Prof. Dr. Andres Lozano ise, “İki kıtayı birleştiren ve sağlık turizminin en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul’da konunun uzmanı meslektaşlarım, fonksiyonel beyin cerrahisine gönül veren genç hekim ve uzman adayları ile bir araya gelecek olmanın heyecanı içindeyim. Bugün PARMER, başta Parkinson olmak üzere tüm hareket bozuklukları hastalıklarında kurdukları ekip ve yaptıkları çalışmalar ile bulunduğu coğrafyada ve globalde ilgi çeken bir merkez olma özelliği taşımaktadır. PARMER’in ayrıca, ileriye yönelik hedefleri ile hem bilimsel çalışmalar hem de hasta tedavisi açısından umut vaat eden bir merkez olduğunun da altını çizmek isterim. Bu ailenin bir parçası olmak benim için heyecan verici. Beraber güzel projelere, operasyonlara ve uluslararası iş birliklerine imza atacağımızı ümit ediyorum” açıklamasında bulundu.

 

Prof. Dr. Andres Lozano Hakkında

Dr. Lozano, İspanya’nın Sevilla şehrinde doğdu ve ailesiyle genç yaşta Ottawa’ya taşındı. Tıp diplomasını Ottawa Üniversitesi’nden, Nörobiyoloji doktorasını ve nöroşirurji eğitimini McGill Üniversitesi’nden aldı. Hareket bozuklukları alanında Queen Square, Londra, Birleşik Krallık’ta ve hücre ve moleküler biyoloji alanında Toronto’da post doktora eğitimi aldı. 1991’de Toronto Üniversitesi’ne atandı ve 1999’da Cerrahi Bölümü’nde tam profesör olarak atanmış en genç birey oldu. 2014 yılında Toronto Üniversitesi’ndeki en yüksek ve prestijli akademik unvan olan “University Professor” unvanına layık görüldü. Toronto Üniversitesi’nde Nöroşirurji Bölümü Başkanlığı, Dan Family Chair in Neurosurgery, University Health Network’te RR Tasker Chair in Functional Neurosurgery ve Kanada Nörobilimde Tier 1 Canada Research Chair unvanlarını taşıdı. Şu anda Nöroşirurjide Alan and Susan Hudson Kürsüsü Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Dr. Lozano, nörodejenerasyon ve fonksiyonel nöroşirurji alanında aktif bir laboratuvara sahiptir. 800’den fazla makale, 100’den fazla bölüm ve 5 kitap yayımlamıştır. 2014-2023 yılları arasında dünyanın en çok atıfta bulunan nöroşirurji olarak 10 yıl boyunca benzersiz bir ödüle layık görülmüştür (Thompson Reuters, Clarivate). Dr. Lozano, dünya genelinde davetli konuşmacı veya konuk profesör olarak bulunmuş, Penfield, Marsden, Leksell, Feindel, Ojemann, Hunt-Wilson, Winn, Salk ve Olivecrona gibi 45 adlandırılmış konferans da dahil olmak üzere 500’den fazla konferans vermiştir. Michael J. Fox Vakfı’nın kurucu bilimsel danışma kurulu ve Weston Beyin Enstitüsü gibi uluslararası birçok kuruluşun yönetim kurulu ve yönetiminde görev almış ve Amerikan ve Dünya Stereotaktik ve Fonksiyonel Nöroşirurji Dernekleri’nin başkanlığını yapmıştır. Stereotaktik ve Fonksiyonel Nöroşirurji Ansiklopedisi’nin baş editörüdür ve şu anda 18 derginin uluslararası editoryal kurulunda görev yapmaktadır. Ayrıca Stereotaktik ve Fonksiyonel Nöroşirurji dergisinin baş editörüdür. Dr. Lozano evli olup, iki oğlu vardır.

İlgi ve Uzmanlık Alanları Dr. Lozano, daha önce incelenmemiş beyin bölgelerinin elektriksel kayıt ve stimülasyon haritalaması ile tanınmaktadır ve derin beyin stimülasyonu (DBS) için yeni terapötik hedeflerin belirlenmesi ve test edilmesinde öncüdür. Kendisi ve ekibi, DBS’nin ilk insan uygulamalarını distoni, Huntington, depresyon, anoreksiya ve Alzheimer hastalığı ile Parkinson hastalığındaki lokomotor beyin sapı bölgelerinde gerçekleştirmiştir. Son çalışmaları, DBS’nin nörogenezis sürükleyebileceğini ve hafıza fonksiyonunu artırabileceğini göstermektedir. Şu anda Alzheimer hastalığı için DBS’nin geniş çaplı çok merkezli bir denemesini yönetmektedir. Dr. Lozano, özellikle Toronto’daki nöroşirurji eğitim programındaki asistanlardan ve onunla eğitim almış ve alanlarında lider olmuş 75’ten fazla fonksiyonel nöroşirurji fellowundan gurur duymaktadır.