DUODOPA POMPASI

Pazartesi – Cumartesi

Çalışma günleri
  • Detaylı bilgi ve randevu için
    0212 453 48 72 – 73 numaralı
    çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.
Duodopa Pompası tedavisi nedir?
İleri Evre Parkinson Hastalığı’nın tedavisinde uygulanan seçenekler oldukça sınırlıdır. Hem dünyada hem Türkiye’de Derin Beyin Stimülasyonu (DBS-Beyin Pili Yerleştirilmesi) ve Apomorfin injeksiyon pompası şeklindeki tedaviler mevcuttur. Son yıllarda ülkemizde bu tedavilere bir başka alternatif daha eklenmiştir. Levodopa/Karbidopa İntestinal Jel, diğer adı ile Duodopa olarak bilinen bu tedavi, Parkinson Hastalığı tedavisinde altın standart olarak kabul edilen Levodopa’nın ince barsaktan sürekli infüzyon şeklinde uygulanan jel formudur.

Bu jel, Duodopa pompası adı verilen özel bir pompa yolu ile doğrudan ince barsağın jejunum adlı parçasına sürekli infüzyon şeklinde uygulanmaktadır. Böylece, levodopa’nın en iyi emildiği yere doğrudan verilerek, beyne hızla ulaşmasına ve beyinde dopamine dönüşerek etkinlik göstermesine olanak sağlamaktadır.

Duodopa pompasının önceden programlanabilir olması, her hastanın ihtiyacına göre günlük levodopa dozunun bireyselleştirilmesini, hatta gerektiğinde hastanın gereksinimine göre tedavi dozunun yeniden ayarlanabilmesini mümkün kılmaktadır. Böylece hastanın günlük levodopa ihtiyacı sürekli ve sabit dozlar halinde uygulanarak, ilacın kan düzeyindeki dalgalanmalar minimale indirgenmekte ve bu sayede istenmeyen etkiler de anlamlı ölçüde azalmaktadır. Duodopa perkütan endoskopik gastrojejunostomi adı verilen bir sistem ile uygulanır. Bu sistem mideye takılmakta ve bir bağırsak tüpü vasıtası ile ince bağırsağa doğru uzatılmaktadır. Tüpün dışarıda kalan ucuna ise Duodopa pompası takılmaktadır. Yapılan birçok çalışmada motor dalgalanmaları ve hayat kalitesini iyileştirmesi yönünden Duodopa’nın oral tedavilere göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Özellikle ilaç tedavisi ile motor dalgalanmaları ve istemsiz hareketleri izlenen, ilaca cevap yetersizliği nedeni ile titremesi ve/veya tutukluğu olan, zaman içinde ilaca cevabı azalan, ağızdan ilaç kullanımını tolere edemeyen hastalarda Duodopa tedavisi önemli bir seçenektir.

Neden Pompa Tedavisi Kullanılıyor?
Missing Consumer Key - Check Settings